Szkło zespolone to zespół składający się co najmniej z dwóch szyb oddzielonych elementem dystansowym na całym obwodzie, połączonych ze sobą z zastosowaniem różnych procesów uszczelniania obrzeży, z hermetycznie uszczelnionymi przestrzeniami między szybami zawierającymi silny środek higroskopijny, pochłaniający wilgoć, powietrze lub inne gazy.
Szkło zespolone produkowane jest generalnie w dwóch odmianach, jako jedno i dwukomorowe. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom szyba zespolona może chronić przed utratą ciepła, zabezpieczać przed nadmiernym nagrzewaniem, chronić przed hałasem i stanowić czasową ochronę przed włamaniem.
Ozdobą szyb zespolonych mogą być szprosy wewnątrzszybowe w różnych kolorach tworzące proste formy geometryczne lub złożone konstrukcje siatek. Szyby można wykonywać w dowolnych nietypowych kształtach – koła, owale trapezy itp.
Charakterystyka i rodzaje szyb zespolonych
A/ Szyby zespolone ze szkłem niskoemisyjnym (ciepłochronne)
Szyby zespolone ze szkłem niskoemisyjnym ograniczają wypływ energii cieplnej z pomieszczeń na zewnątrz. Cienka, niewidoczna dla oka warstwa (B) napylona na szkło float (A) przepuszcza światło i energię słoneczną do wnętrza, zapobiegając przenikaniu ciepła na zewnątrz.
W efekcie dla użytkownika oznacza to zmniejszenie nakładów poniesionych na ogrzewanie pomieszczeń, podniesienie komfortu cieplnego, a także ochronę naszego wspólnego środowiska. Na przykład szyba zespolona o budowie: szkło niskoemisyjne miękkopowłokowe 4mm/Argon/float 4mm charakteryzuje się współczynnikiem U=1,1 [W/m2 x K]
B/ Szyby zespolone ze szkłem warstwowym (bezpieczne, antywłamaniowe)
Szyby zespolone ze szkłem warstwowym mają za zadanie chronić użytkowników przed poranieniem odłamkami w przypadku pęknięcia, stłuczenia lub próby włamania. Cechą charakterystyczną szkła warstwowego jest połączenie składowych tafli szkła folią PVB na całej ich powierzchni. Zależnie od budowy wyróżniamy różne rodzaje szkieł warstwowych i w związku z tym różne klasy odporności na przebicie.
C/ Szyby zespolone ze szkłem ornamentowym
Szyby o zmniejszonej przejrzystości wynikającej z rozproszenia promieni świetlnych na jego wzorzystej powierzchni. Posiadają walory dekoracyjne i użytkowe, stanowią przegrodę wzrokową w ściankach działowych i drzwiach. Występują w szerokiej gamie wzorów i kolorów.